FANDOM


16. Worldvision Song Contest
Music full of dynamite
Logo16wsc
Logo 16. WSC
Sezon Wiosna 2009
Data rozpoczęcia 18 marzec
Data Zakończenia 17 maj
Organizatorzy JoneK
Scott
Kraj Sweden flag Szwecja
Miasto Malmö
Ilość uczestników 40
Kraje debiutujące Fiji flag Fidżi
Kazakhstan flag Kazachstan
Kraje powracające Australia flag Australia
Austria flag Austria
Belgium flag Belgia
Belarus flag Białoruś
Bulgaria flag Bułgaria
Czech-Republic flag Czechy
Cyprus flag Cypr
Greece flag Grecja
Spain flag Hiszpania
Lithuania flag Litwa
Moldova flag Mołdawia
Romania flag Rumunia
San-Marino flag San Marino
Turkey flag Turcja
Uzbekistan flag Uzbekistan
Kraje rezygnujące Albania flag Albania
Andorra flag Andora
Saudi-Arabia flag Arabia Saudyjska
Azerbaijan flag Azerbejdżan
Bosnia-and-Herzegovina flag Bośnia i Hercegowina
Brazil flag Brazylia
Dominican-Republic flag Dominikana
Estonia flag Estonia
Finland flag Finlandia
Guyana flag Gujana
Indonesia flag Indonezja
Korea flag Korea Południowa
Latvia flag Łotwa
Macedonia flag Macedonia
Monaco flag Monako
New-Zealand flag Nowa Zelandia
Slovakia flag Słowacja
Faroe-Islands flag Wyspy Owcze
Półfinały Gtk-okGtk-ok
Zwycięzca Larian
Zwycięski kraj Moldova flag Mołdawia
Wykonawca Natalia Barbu
Tytuł piosenki Come again
Ilość punktów 169
Worldvision Song Contest
◄15. WSC        17. WSC►

16. Worldvision Song Contest odbędzie się w Malmö, dzięki wygranej Sanny Nielsen w poprzedniej edycji konkursu. Jest to druga edycja WSC organizowana w Malmö, a czwarta ogólnie w Szwecji.

Sprawy konkursowe Edytuj

OrganizatorEdytuj

Organizatorami 16. Worldvision Song Contest zostali po raz pierwszy w historii - laureat drugiego miejsca 15. WSC, JoneK oraz Scott.

TerminarzEdytuj

  • 18 marca 2009: Rozpoczęcie 16. WSC
  • 20 marca 2009: Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń
  • 29 marca 2009: Koniec przyjmowania zgłoszeń
  • 1 kwietnia 2009: Losowanie półfinałów
  • 2 kwietnia 2009: Rozpoczęcie głosowania półfinałowego
  • 15 kwietnia 2009: Zakończenie głosowania półfinałowego
  • 18 kwietnia 2009: Wyniki półfinałów
  • 20 kwietnia 2009: Rozpoczęcie głosowania finałowego
  • 3 maja 2009: Zakończenie głosowania finałowego
  • 6 maja 2009: Rozdanie nagród King Kongi 16. WSC
  • 9 maja 2009: Gala finałowa; zakończenie konkursu

UczestnicyEdytuj

Do konkursu może zgłosić się każda osoba, która najpóźniej w dniu zakończenia przyjmowania zgłoszeń będzie miała ukończone 16 lat. Limit uczestników zgłoszonych w jednej edycji WSC (40 osób) nadal pozostaje zniesiony. Trójka uczestników zacznie zmagania od razu w finale, bez przechodzenia ewentualnych półfinałów. Są to: Tymek (zwycięzca 15. WSC), JoneK (2. miejsce) oraz Meller (3. miejsce).

Zgłoszone kraje Edytuj

1. Norway flag Norwegia
2. Ukraine flag Ukraina
3. Germany flag Niemcy
4. Switzerland flag Szwajcaria
5. San-Marino flag San Marino
6. Russia flag Rosja
7. Sweden flag Szwecja
8. Israel flag Izrael
9. Bulgaria flag Bułgaria
10. Greece flag Grecja
11. Mexico flag Meksyk
12. Denmark flag Dania
13. Netherlands flag Holandia
14. Fiji flag Fidżi
15. Serbia flag Serbia

16. Belarus flag Białoruś
17. Czech-Republic flag Czechy
18. Canada flag Kanada
19. Italy flag Włochy
20. Ireland flag Irlandia
21. Armenia flag Armenia
22. Moldova flag Mołdawia
23. Austria flag Austria
24. Turkey flag Turcja
25. Australia flag Australia
26. United-States flag Stany Zjednoczone
27. Trinidad-and-Tobago flag Trynidad i Tobago
28. Croatia flag Chorwacja
29. Iceland flag Islandia
30. Belgium flag Belgia

31. Kazakhstan flag Kazachstan
32. Japan flag Japonia
33. Cyprus flag Cypr
34. France flag Francja
35. Spain flag Hiszpania
36. Poland flag Polska
37. Lithuania flag Litwa
38. Romania flag Rumunia
39. United-Kingdom flag Wielka Brytania
40. Uzbekistan flag Uzbekistan

Mapa16wsc

Mapa krajów biorących udział w 16. WSC









Półfinały Edytuj

Zostały utworzone dwa półfinały, w pierwszym udział brało 18 państw, a w drugim 19.

Półfinał AEdytuj

Finaliści, którzy głosowali na półfinał A: Russia flag Rosja i Ukraine flag Ukraina.

L.P.
Uczestnik
Kraj
Wykonawca
Tytuł piosenki
Punkty
Miejsce
13. Rosyjski Czajnik San-Marino flag San Marino Giusy Ferreri Novembre 114 1
17. Larian Moldova flag Mołdawia Natalia Barbu Come again 111 2
2. Neshko Israel flag Izrael Shiri Maimon Now That You're Gone 93 3
9. Sakuak Nelgonsom Canada flag Kanada Delerium After All 91 4
12. Kuba12 Lithuania flag Litwa Jonas ir Rasa Teka saule 88 5
1. Damianos United-States flag Stany Zjednoczone Kelly Clarkson The Day We Fell Apart 84 6
7. Dominika Austria flag Austria Christina Stürmer Ich lebe 83 7
8. Tymon Trinidad-and-Tobago flag Trynidad i Tobago Sharlene Boodram Sweeta Sweeta 81 8
14. MaRo Czech-Republic flag Czechy Tereza Kerndlova Control Freaky 74 9
5. BzyK Kazakhstan flag Kazachstan Ulytau Tengri (Turk) 61 10
6. Cooltowiec Cyprus flag Cypr Andreas Konstantinidis & Tzoulia Mono gia sena 58 11
3. Ka(L)i Switzerland flag Szwajcaria Baschi Love & Piis 56 12
15. Blanche France flag Francja Grégory Lemarchal Pardonne-moi 51 13
10. Adamek Italy flag Włochy Cesare Cremonini Dicono Di Me 47 14
16. Wojtek United-Kingdom flag Wielka Brytania Sharleen Spiteri Where did I go wrong 44 15
18. jaRek Turkey flag Turcja Hadise A Good Kiss 35 16
4. Pablo PL Romania flag Rumunia Sanda Ladosi Nu ma opri 29 17
11. Reuters Spain flag Hiszpania Jorge González Mátame 18 18

Półfinał BEdytuj

Finalista, który głosował na półfinał B: Serbia flag Serbia.

L.P.
Uczestnik
Kraj
Wykonawca
Tytuł piosenki
Punkty
Miejsce
2. Coul Belgium flag Belgia Natalia Druyts I survived you 126 1
3. Scott Norway flag Norwegia Liv Kristine Trapped in your labyrinth 114 2
7. tygryssa Belarus flag Białoruś Aura Kupalle 95 3
14. Klemz Croatia flag Chorwacja Lana Jurčević Volim biti zaljubljena 91 4
9. Adriann Denmark flag Dania Jakob Sveistrup Love goes on 66 5
15. Frozone Poland flag Polska Totentanz Marionetka 62 6
6. Barthi Australia flag Australia Jessica Mauboy Been Waiting 55 7
1. Gordon Ireland flag Irlandia Trinití Rose On Water 54 8
5. Mario20 Germany flag Niemcy Subway to Sally Sieben 52 9
10. Zakrześ Fiji flag Fidżi Paulini Angel Eyes 51 10
18. Rafał_Warszawa Sweden flag Szwecja Roger Pontare Bygger en värld 48 11
13. Kai Netherlands flag Holandia Dennis Bubblegum 47 12
4. Sierak Bulgaria flag Bułgaria Emanuela Prazni dumi 46 13
12. ad_nar Greece flag Grecja Andriana Babali Tragoudi mou trelo 46 14
19. Wlodek Uzbekistan flag Uzbekistan Shahzoda 1000 i odna noch 41 15
16. ceebee Japan flag Japonia Kokia Time to say goodbye 33 16
11. Narcisstic Armenia flag Armenia Sirusho & Sofi Mxeyan Arjanie E 31 17
17. SuperStar Mexico flag Meksyk RBD Inalcanzable 26 18
8. kamilb Iceland flag Islandia Jeff Who? Congratulations 18 19

Finał Edytuj

W finale zagwarantowany udział mieli Tymuch (Rosja), JoneK (Ukraina) oraz Meller (Serbia). Do nich dołączyło po 11 uczestników z każdego półfinału. W finale udział wzięło 25 państw.

L.P.
Uczestnik
Kraj
Wykonawca
Piosenka
Punkty
Miejsce
15. Larian Moldova flag Mołdawia Natalia Barbu Come again 169 1
7. Scott Norway flag Norwegia Liv Kristine Trapped in your labyrinth 151 2
13. JoneK Ukraine flag Ukraina Anait Pogosyan Kotik 141 3
3. Neshko* Israel flag Izrael Shiri Maimon Now That You're Gone 138 4*
19. Rosyjski Czajnik San-Marino flag San Marino Giusy Ferreri Novembre 135 5
17. Coul Belgium flag Belgia Natalia Druyts I survived you 131 6
25. Tymuch Russia flag Rosja Alsou Teardrops 128 7
10. tygryssa Belarus flag Białoruś Aura Kupalle 106 8
16. Frozone Poland flag Polska Totentanz Marionetka 91 9
4. Damianos United-States flag Stany Zjednoczone Kelly Clarkson The Day We Fell Apart 88 10
1. Dominika Austria flag Austria Christina Stürmer Ich lebe 86 11
9. MaRo Czech-Republic flag Czechy Tereza Kerndlova Control Freaky 85 12
11. Klemz Croatia flag Chorwacja Lana Jurčević Volim biti zaljubljena 81 13
2. Kuba12 Lithuania flag Litwa Jonas ir Rasa Teka saule 80 14
6. Sakuak Nelgonsom Canada flag Kanada Delerium After All 74 15
22. Barthi Australia flag Australia Jessica Mauboy Been Waiting 72 16
18. Tymon Trinidad-and-Tobago flag Trynidad i Tobago Sharlene Boodram Sweeta Sweeta 69 17
5. Meller Serbia flag Serbia Natasa Bekvalac 300 stepeni 64 18
14. Gordon Ireland flag Irlandia Trinití Rose On Water 64 19
12. BzyK Kazakhstan flag Kazachstan Ulytau Tengri (Turk) 62 20
8. Cooltowiec Cyprus flag Cypr Andreas Konstantinidis & Tzoulia Mono gia sena 60 21
20. Adriann Denmark flag Dania Jakob Sveistrup Love goes on 53 22
21. Zakrześ Fiji flag Fidżi Paulini Angel Eyes 47 23
24. Mario20 Germany flag Niemcy Subway to Sally Sieben 44 24
23. Rafał_Warszawa Sweden flag Szwecja Roger Pontare Bygger en värld 43 25

* Austria, Litwa i Szwecja otrzymały karę w postaci -10% punktów za brak aktywności w konkursie (zobacz Regulamin 16. WSC, Roz. III, Art. 2, Pkt. 2 & 3).
** Ukraina otrzymała karę w postaci -15% punktów za brak aktywności w konkursie (zobacz Regulamin 16. WSC, Roz. III, Art. 2, Pkt. 2 & 3).
Punkty po odjęciu kar zostały zawyżone, bądź zaniżone do pełnej liczby.


23 czerwca 2009 roku odbyło się spotkanie Rady WSC, na którym zniesiono kary przyznane w 15. oraz 16. edycji konkursu. Punkty, jakie uczestnicy zdobyli po otrzymaniu kar wyglądały następująco:

Uczestnik Kraj Wykonawca Tytuł piosenki Punkty Miejsce
JoneK Ukraine flag Ukraina Anait Pogosyan Kotik 120 7
Dominika Austria flag Austria Christina Stürmer Ich lebe 77 13
Kuba12 Lithuania flag Litwa Jonas ir Rasa Teka saule 72 15
Rafał_Warszawa Sweden flag Szwecja Roger Pontare Bygger en värld 39 25

Ponadto, kary zostały cofnięte następującym uczestnikom:

  • Blanche - 20% punktów w półfinale dowolnej następnej edycji konkursu, w której weźmie udział.
  • jaRek - 20% punktów w półfinale dowolnej następnej edycji konkursu, w której weźmie udział.
  • kamilb - 20% punktów w półfinale dowolnej następnej edycji konkursu, w której weźmie udział.
  • Pablo PL - 25% punktów w półfinale dowolnej następnej edycji konkursu, w której weźmie udział.
  • Reuters - 15% punktów w półfinale dowolnej następnej edycji konkursu, w której weźmie udział.
  • wlodek - 30% punktów w półfinale dowolnej następnej edycji konkursu, w której weźmie udział.
  • Wojtek - 30% punktów w półfinale dowolnej następnej edycji konkursu, w której weźmie udział.


Dodatkowo, uczestnik Neshko będzie mógł wystartować od razu w finale 17. WSC , pomimo zajętego 4. miejsca (3. miejsce po przyznaniu kar innym uczestnikom) w finale 16. edycji WSC.

Szczegółowe wyniki Edytuj

Półfinał AEdytuj

GŁOSUJĄCY
SUMA Ireland flag Belgium flag Norway flag Bulgaria flag Germany flag Australia flag Belarus flag Iceland flag Denmark flag Fiji flag Armenia flag Greece flag Netherlands flag Croatia flag Poland flag Japan flag Mexico flag Sweden flag Uzbekistan flag Russia flag Ukraine flag
U
C
Z
E
S
T
N
I
C
Y
San Marino 114 6 10 8 12 7 6 10 1 2 6 1 12 4 10 7 5 7
Mołdawia 111 10 12 8 4 12 10 2 4 10 12 1 12 6 2 6
Izrael 93 4 6 2 5 5 10 12 3 10 2 12 3 10 8 1
Kanada 91 7 5 8 12 8 2 8 8 3 12 12 6
Litwa 88 12 3 6 12 12 8 10 7 4 4 7 3
Stany Zjednoczone 84 3 12 5 7 8 7 3 7 3 7 7 6 1 8
Austria 83 1 10 10 1 8 5 4 5 8 12 2 8 7 2
Trynidad i Tobago 81 5 7 6 1 6 5 7 1 12 8 1 6 4 12
Czechy 74 3 8 6 10 8 12 5 5 1 8 4 4
Kazachstan 61 4 4 5 7 5 6 1 6 5 7 1 10
Cypr 58 3 4 12 4 3 4 4 4 3 7 10
Szwajcaria 56 7 1 6 2 2 2 6 2 10 10 5 3
Francja 51 2 6 1 10 3 10 5 2 12
Włochy 47 1 4 10 7 8 3 6 6 2
Wielka Brytania 44 8 4 10 1 7 5 8 1
Turcja 35 2 5 7 2 8 2 4 5
Rumunia 29 2 2 5 3 3 2 6 3 3
Hiszpania 18 1 3 1 3 4 5 1

Półfinał BEdytuj

GŁOSUJĄCY
SUMA United-States flag Israel flag Switzerland flag Romania flag Kazakhstan flag Cyprus flag Austria flag Trinidad-and-Tobago flag Canada flag Italy flag Spain flag Lithuania flag San-Marino flag Czech-Republic flag France flag United-Kingdom flag Moldova flag Turkey flag Serbia flag
U
C
Z
E
S
T
N
I
C
Y
Belgia 126 6 4 10 12 8 6 4 6 5 10 8 5 7 7 6 12 10
Norwegia 114 1 3 8 5 7 10 7 10 10 8 10 4 12 6 10 3
Białoruś 95 6 12 6 12 12 5 8 5 10 7 12
Chorwacja 91 8 12 3 8 4 7 4 7 8 10 12 8
Dania 66 5 5 5 2 6 5 4 6 4 2 1 3 4 4 5 5
Polska 62 10 6 5 12 12 5 10 2
Australia 55 10 8 2 4 8 3 3 7 2 8
Irlandia 54 3 3 3 1 3 7 3 4 1 8 12 6
Niemcy 52 12 7 2 10 5 7 8 1
Fidżi 51 10 4 7 6 4 3 2 5 3 4 3
Szwecja 48 12 10 8 6 12
Holandia 47 2 4 3 12 1 2 2 7 7 7
Bułgaria 46 4 7 3 1 1 1 1 12 10 6
Grecja 46 7 8 6 2 5 6 4 8
Uzbekistan 41 1 2 7 4 2 10 12 2 1
Japonia 33 2 6 10 3 2 1 1 3 5
Armenia 31 1 1 5 8 12 1 1 2
Meksyk 26 7 5 6 6 2
Islandia 18 1 2 8 3 4

FinałEdytuj