Fandom

WIM Wiki

Polska

3971stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij
Rzeczpospolita Polska
Rzeczpospolita Polska
{{{opis_flagi}}} LokacjaPOL.png
Język urzędowy polski
Stolica Warszawa
Powierzchnia 322 575 km²
Liczba ludności 38 126 000
Narodowości polacy
Strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC +2 – lato
Domena .pl
Mapa {{{nazwa_dopełniacz}}}

Polska, Rzeczpospolita Polska – zdecentralizowane państwo unitarne położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami (na zachodzie), Czechami, Słowacją (na południu), Ukrainą, Białorusią, Litwą (na wschodzie) i Rosją (obwodem kaliningradzkim, na północy), a poprzez granicę morską (granicę wyłącznej strefy ekonomicznej) z Danią oraz Szwecją.

Jest członkiem Unii Europejskiej, NATO, ONZ, OECD, WTO, Grupy Wyszehradzkiej, Trójkąta Weimarskiego, G6, G20 w ramach Unii, OBWE, CENELEC, Rady Państw Morza Bałtyckiego, Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, Strefy Schengen i wielu innych organizacji międzynarodowych.

























Udział w Worldvision Song Contest Edytuj

Polska w
Worldvision Song Contest
Ilość udziałów 45
Zwycięstwa 1
Medale 3
Złoto 1 Srebro 1 Brąz 1
Debiut 1. WSC
Ostatni raz 48. WSC
Najlepszy wynik 13. WSC
Najlepsze miejsce 1
Najgorszy wynik 3., 4., 6. WSC
Najgorsze miejsce DSQ
Edycja Uczestnik Wykonawca Piosenka Punkty Miejsce
1. WSC Sosnowski Virgin Znak pokoju 85 3
2. WSC Eurowizja.Blog.PL Mandaryna L'ete Indien 29 19
3. WSC Artur-BZYK Abra Le Luxe DSQ
4. WSC  ? Renia Pączkowska & Verka Serduchka Hop Hop Hop DSQ
5. WSC calvar Sumptuastic Dla Ciebie Półfinał
6. WSC Zakrześ Gosia Andrzejewicz Cud DSQ
7. WSC Eurowizja.Blog.PL Natalia Kukulska Ani słowa 57 18
8. WSC Tymek Hania Stach Gdy Cię nie ma (obok mnie) 83 9
9. WSC Tymek Renata Dąbkowska Na grosze Półfinał
10. WSC Tymek Ewelina Flinta Oni 105 10
11. WSC Tymek Adrianna Biedrzyńska Nie mów mi 124 6
12. WSC Zakrześ Doda Misja 51 23
13. WSC Sakuak Nelgonsom Planeta Pogadajmy o uczuciach 156 1
14. WSC Sakuak Nelgonsom Closterkeller Czas Komety 53 25
15. WSC Cooltowiec Sylwia Grzeszczak Bóstwo Półfinał
16. WSC Frozone Totentanz Marionetka 91 9
17. WSC Sakuak Nelgonsom Hunter Labirynt Fauna Półfinał
18. WSC Sakuak Nelgonsom Ich Troje Zawsze naprzód, nigdy wstecz Półfinał
19. WSC Ka(L)i Żywioły Geje i lesby Półfinał
20. WSC Peterek Ocean Czas by krzyczeć 59 17
21. WSC Larian Angelika Kiepura Tak blisko, a tak daleko 133 4
22. WSC Larian Julia Marcell The Spinning Wheel 77 12
23. WSC Dominika Anna Lubieniecka Zobacz mnie 55 14
24. WSC Meller Sofa & O.S.T.R. Afairz 32 20
25. WSC Rafał_Warszawa Pawbeats feat. Madox On and on 48 21
26. WSC Rafał_Warszawa Agnes Milewski Chasing The Win Półfinał
27. WSC Krzysiekk Piotr Niesłuchowski feat. Ania Dąbrowska Nothing's Wrong 59 18
28. WSC Reuters UnSun Whispers 34 23
29. WSC VivaLaMusica Dawid Podsiadło feat. Tatiana Okupnik Tu i teraz Półfinał
30. WSC Sakuak Nelgonsom The Cuts Stereo Półfinał
31. WSC Sakuak Nelgonsom Ewelina Lisowska Countdown 114 2
32. WSC Euro Eleni Świat jest taki jak my Półfinał
33. WSC Brak udziału
34. WSC miro_84 Patrycja Kosiarkiewicz & Effortless Galaktyki i atomy Półfinał
35. WSC Rafał_Warszawa Kari I Am Your Echo 33 17
36. WSC Tysia Sylwia Grzeszczak Kiedy Tylko Spojrzę 51 13
37. WSC Besibo Karolina Skrzyńska Strach Spadania Półfinał
38. WSC Peterek Sorry Boys Evolution (St Teresa) 51 15
39. WSC Besibo Marika & Maleo Reggae Rockers ft. Buslav Piosenka o Wojtku Półfinał
40. WSC Scott Barabas Idiotka 29 17
41. WSC Brak udziału
42. WSC MaRo Justyna Steczkowska & Boban Marković Orkestar Kto wciska mi kit 99 4
43. WSC Poland Ewa Farna Rutyna 34 14
44. WSC Euro Poets' Corner Cafe le Monde 9 19
45. WSC Matti Arek Kłusowski Na niby 49 13
46. WSC Brak udziału
47. WSC Poland Natalia Szroeder Skradne 56 7
48. WSC Poland Sławomir Miłość w Zakopanem 54 7

King KongiEdytuj

Polska była nominowana siedemnaście razy do King Kongów, czyli nagród specjalnych Worldvision Song Contest. Sześć razy udało się ją zdobyć.

Edycja Wykonawca Piosenka Kategoria Statuetka
8. WSC Hania Stach Gdy Cię nie ma (obok mnie) Ballada Gtk-ok.png
9. WSC Renata Dąbkowska Na grosze Wokalistka Crystal error.png
10. WSC Ewelina Flinta Oni Wokalistka Crystal error.png
17. WSC Hunter Labirynt fauna King Kong Crystal error.png
18. WSC Ich Troje Zawsze naprzód, nigdy wstecz King Kong Crystal error.png
19. WSC Żywioły Geje i lesby King Kong Crystal error.png
22. WSC Julia Marcell The spinning wheel King Kong Crystal error.png
24. WSC Sofa & O.S.T.R. Affairz King Kong Gtk-ok.png
25. WSC Pawbeats & Madox On and on King Kong Gtk-ok.png
32. WSC Eleni Świat Jest Taki Jak My King Kong Crystal error.png
37. WSC Karolina Skrzyńska Strach Spadania King Kong Gtk-ok.png
39. WSC Marika & Maleo Reggae Rockers ft. Buslav Piosenka o Wojtku King Kong Gtk-ok.png
39. WSC Marika & Maleo Reggae Rockers ft. Buslav Piosenka o Wojtku Zespół Crystal error.png
40. WSC Barabas Idiotka King Kong Gtk-ok.png
42. WSC Justyna Steczkowska & Boban Marković Orkestar Kto wciska mi kit King Kong Crystal error.png
44. WSC Poets' Corner Cafe le Monde King Kong Crystal error.png
48. WSC Sławomir Miłość w Zakopanem King Kong Crystal error.png

Best VideoEdytuj

Polska była nominowana sześć razy do nagrody Best Video za najlepszy teledysk. Dwa razy udało się ją zdobyć.

Edycja Wykonawca Piosenka Statuetka
24. WSC Sofa & O.S.T.R. Affairz Crystal error.png
25. WSC Pawbeats & Madox On and on Crystal error.png
28. WSC UnSun Whispers Crystal error.png
37. WSC Karolina Skrzyńska Strach spadania Gtk-ok.png
42. WSC Justyna Steczkowska & Boban Marković Orkestar Kto wciska mi kit Gtk-ok.png
43. WSC Ewa Farna Rutyna Crystal error.png

Udział w Internetowym Festiwalu Piosenki Edytuj

Polska w
Internetowym Festiwalu Piosenki
Ilość piosenek
ogółem
145
Ilość piosenek
w finałach
68
Zwycięstwa 1
Medale 6
Złoto 1 Srebro 2 Brąz 3
Debiut 1. IFP
Ostatni raz 28. IFP
Najlepszy wynik 12 IFP
Najlepsze miejsce 1
Najgorszy wynik 7 IFP
Najgorsze miejsce DSQ
Edycja Uczestnik Wykonawca Piosenka Miejsce Punkty
1. IFP Eurovision 2 Sixteen To takie proste 2 129
Eurowizja.iq.pl IRA Mocny 3 115
Mateusz Szymkowiak Blue Cafe Kochamy siebie 5 94
Brace Face Anna Maria Jopek Na dłoni 6 94
Katarzyna Milcarz Wilki Baśka 7 66
2. IFP Sobix Georgina Tarasiuk Niedorosła miłość 5 120
Brace Face Varius Manx Nowy Jork i my 6 88
Mateusz Szymkowiak Magda Femme Kłamstwo 12 56,5
Kamil Nowicki Różni Wykonawcy Mama Afryka 13 44
Karla M Ha-Dwa-O Ty i ja 16 41
MZ Anna Jurksztowicz Na dobre i na złe 17 28
Błażej Łzy Jestem jaka jestem 19 20
3. IFP Sport News Ewelina Flinta Żałuję 6 179
Moda na sukces Magda Rejtczak Can't stop loving you 14 116
Europejskie Puchary Marek Torzewski Do przodu Polsko 18 97
Shogun Blue Cafe You maybe in love 21 91
Matt Sixteen Twoja lawa 22 86
Karla M Golec uOrkiestra Zwycięstwo 27 35
4. IFP Małgorzata Kasprzyk Przemysław Gintrowski Tylko kołysanka 5 86
Brace Face Robert Janowski & Metro In God We Trust 9 71
Paweł Dudziak Cezary I co powiesz szmato 16 39
Paweł Jankowski Paweł Jankowski Orfeusz 17 37
Ala Wiśniewska Ala Wiśniewska Kiedy tęsknię 18 25
Eurosong.prv.pl Chór Akademicki SGH Panie muzykancie 19 25
Jesienna Czarownica Edyta Bartosiewicz Niewinno? Półfinał
Kamil Nowicki Bajm Siła i lęk Półfinał
Karla M Skiba Każdy Coś Ma Półfinał
Włodek Pospieszalscy Kolęda płynie z wysokości Półfinał
Matt Kasia Stankiewicz Schyłek lata Półfinał
5. IFP obbie Goya Niespodzianka 2002 4 96
Matt Abra Blisko tak 12 65
Ashlar Jolanta Fraszyńska To mi wystarczy 13 65
Włodek Virgin Dżaga 21 29
Juana Sistars Hangin' Around Półfinał
Klemenz Łzy Dla miłości warto Półfinał
Kas Piotr Bukartyk Małgocha Półfinał
Paweł Jankowski Paweł Jankowski 2 Become 1 Półfinał
6. IFP ego_pl Michał Kwiatkowski Tu mets de l'or 4 134
Merz Analog Kolejka po miłość 5 118
Włodek Zbigniew Preisner Kolęda dla Piotra Półfinał
Asiunia Virgin Teraz to wiem Półfinał
Matt Tigra No More Heartbreakin Półfinał
matiii Alicja Janosz Marionetka snu Półfinał
7. IFP Ashlar Katarzyna Rzadkosz Zjazd Ambasadorów 3 170
Cooltowiec Gosia Andrzejewicz Słowa 12 120
Corado Monika Brodka Spinning Wheel 14 117
Dany Marek Andrzejewski Nie my lecz ja i ty Półfinał
cevin Patryk Smolarek Dla Papieża - Niech Ziemia Ci Lekką Będzie Półfinał
Idol Ania Dąbrowska Nie mogę CIę zapomnię Półfinał
idrian Sumptuastic Cisza Półfinał
Matt Krzysztof Krawczyk Czwarta rano Półfinał
Wielki B Patrycja Markowska Nie mam Półfinał
dziczek Marysia Sadowska Tomaszów DSQ
8. IFP kristoff113 Edyta Górniak Never will I 5 175
SOSNOWSKI Georgina Tarasiuk Ja wiem o tym 11 160
Eurowizja 2003 Blog Irena Santor Jak fart to fart 14 153
RETIO Trzecia Godzina Dnia Liczy się każdy dzień 22 101
Matt Kasia Klich Sercowa sprawa Półfinał
9. IFP SOSNOWSKI Olga Szomańska Strumień 15 155
Nado Goya Trudne pytania 17 152
ilaan Toronto To już maj 26 70
Matt Mieczysław Szcześniak Za-czekam Półfinał
Michalina Talaśka Michalina Talaśka Ostatni raz Półfinał
Merz Kayah & Polucjanci Najpiękniejsi Półfinał
Tymek Justyna Steczkowska Karuzela z madonnami Półfinał
Carlos Justyna Steczkowska Wędrowni Sztukmistrzowie Półfinał
adamek131 Goya East Półfinał
obbie Nun Hope Półfinał
nadjeżdża Lilith Szeptem zaklinająca Półfinał
Nugat Bajm 12 stopni Półfinał
10. IFP raven Reni Jusis Single Bite Lover 19 157
piotek Gosia Andrzejewicz Nieśmiały chłopak Półfinał
matt Mieczysław Szcześniak Maj się Półfinał
Meller Szymon Wydra & Carpe Diem Żołnierz za waszą i naszą krew Półfinał
juliette Mandaryna Love is just a game Półfinał
Zakrześ Virgin Dezyda Półfinał
11. IFP Rosyjski Czajnik Natasza Urbańska & Rafał Drozd & Jakub Szydłowski Sen 14 145
Ciastek Free Mind & Omer Smell od SOund Półfinał
Ashlar Katarzyna Figura Ciemne serce Półfinał
SOSNOWSKI Robert Janowski Kto nigdy nie żył Półfinał
Arti Patryk Smolarek Oddajcie im Wolność Półfinał
12. IFP Mystery Adrianna Biedrzyńska Z woli dusz 1 250
Tymuch Patrycja Markowska Kilka prostych prawd 3 191
Ciastek Bebe Lilly Jesteś moim skarbem 17 105
raven Mosqitoo Celebrate 23 76
Wojtek Harry Kain Góra i dół, cukier i sól Półfinał
Carlos Damian Aleksander Wiem, że odeszłaś Półfinał
SOSNOWSKI Zosia Nowakowska Boję się Półfinał
mjzuik Kravt Każda nowa chwila Półfinał
13. IFP Tymuch Georgina Tarasiuk Najdalsza z gwiazd 2 166
Ciastek Stare Dobre Małżeństwo Z nim będziesz szczęśliwsza 10 126
Wojtek Edyta Górniak To co najlepsze 19 101
SOSNOWSKI Michał Gasz Oblubieniec 25 59
miro_84 Czesław Śpiewa Maszynka do świerkania Półfinał
jakobs Kapela Ze Wsi Warszawa Żurawie Półfinał
swica Balkan Electrique Ye me poday Półfinał
macieQ Marina Prince Charming Półfinał
14. IFP Jonatan Ewa Małas-Godlewska Ekstaza 10 148
Meller Kobranocka Hymn Unibaxu Toruń Półfinał
Aleex Logo Ja nie kłamię Półfinał
Zakrześ Zuzanna Szreder Uczucie Półfinał
Tymuch Kasia Kowalska Nie mów mi Półfinał
Cinek Iza Lach Nie masz mnie Półfinał
Blanche Dawid Koczy Bez Ciebie nie istnieję Półfinał
15. IFP SOSNOWSKI Jacek Bończyk Romanca o trzech siostrach emigrantkach Półfinał
Błażej Gabriela Kulka Królestwo i pół Półfinał
Sharkan Georgina Tarasiuk Strumień łez Półfinał
16. IFP Błażej Dorota Jarema Po Nieba Kres 22 50
Krzysiekk Ania Wyszkoni Lampa i Sofa Półfinał
Naughty Miecz & Kayah Nie Płoszcie Miłości Półfinał
17. IFP Sakuak Nelgonsom Agnieszka Chrzanowska Harmonia 17 75
sosnowski Viola Brzezińska Tylko Miłość Półfinał
Sierak Ewelina Pobłocka Zaczôtk Półfinał
Jonatan Alicja Bachleda-Curuś Dtykam Noc Półfinał
MattiDream95 Pati Yang Soul For Me Półfinał
Bartek Grzegorz Tomczak & Iwona Loranc Szukałem Cię Półfinał
kowalski Aldona Orłowska To Przeznaczenie Półfinał
18. IFP ProsteRuchy Sphere Breathe 19 75
Rafał_Warszawa Gayga Złamane skrzydło 22 67
Sakuak Nelgonsom Carrion Nie bez wiary Półfinał
19. IFP ProsteRuchy Pati Yang Near to God 4 106
Sakuak Nelgonsom Żywiołak Mój miły rolniku 9 91
20. IFP Reuters Sylwia Grzeszczak Tęcza 5 124
Kai Nosowska Nomada 19 64
Milton Door Selection & Edyta Strzycka Don't go away Półfinał
Paweł_K Alicja Janosz I Woke Up So Happy Półfinał
21. IFP Mr-T Kielich ft. Kasia Stankiewicz Lizzy 17 66
miro_84 Goya Jesteś moim jutrem Półfinał
PELIGROSO Julia Marcell Dancer Półfinał
Wojtek Paulla Upalny dzień Półfinał
22. IFP Zakrześ MashMish Secrets 14 99
23. IFP Kiń Feel & Sebastian Riedel Tylko powiedz Półfinał
24. IFP Sakuak Nelgonsom Halina Mlynkova Bóg Tu Zmarł 6 106
25. IFP Sakuak Nelgonsom Sylwia Grzeszczak Młody Bóg 20 91
arro Lilly Hates Roses Głosy Zza Kwiatów 24 65
Peterek Paluch W Każdej Chwili Półfinał
26. IFP obbie Last Blush Stay Alive 8 144
Joker Hania Stach I Want To Love You 10 138
Sosnowski Plastic Long Way Home Półfinał
Meller Dorota Osińska Ktoś do kochania Półfinał
arro Monika Urlik Jaśmin Półfinał
27. IFP Rosyjski Czajnik Iza Lach Sąd Ostateczny 9 99
Sosnowski Sławomir Ni mom hektara Półfinał
Larian Mary Komasa Lost Me Półfinał
28. IFP sebamjuzik Twinseed Too Little Time 23 29

Udział w Muzycznej Gwiazdce Edytuj

Polska w
Muzycznej Gwiazdce
Ilość piosenek
ogółem
53
Ilość piosenek
w finałach
23
Zwycięstwa 3
Medale 10
Złoto 3 Srebro 4 Brąz 3
Debiut MG 2005
Ostatni raz MG 2015
Najlepszy wynik MG 2009
Najlepsze miejsce 1
Najgorszy wynik MG 2007, 2009, 2011
Najgorsze miejsce DSQ
Edycja Uczestnik Wykonawca Piosenka Miejsce Punkty
MG 2005 Włodek Blue Cafe Angel's music 3 53
Sierak Kayah & Goran Bregovic Nie ma, nie ma ciebie Półfinał
arti187 Anna Maria Jopek Wigilijna kołysanka Półfinał
BZYK Blue Cafe Happy X-Mas Półfinał
Matt Kasia Stankiewicz & Mietek Szcześniak
& Jakub Badach
Tak jak śnieg Półfinał
MG 2006 Adriann Edyta Górniak & Krzysztof Antkowiak Pada śnieg 3 65
Pablo PL De Su Kto wie Półfinał
gresc Justyna Steczkowska Pieśń o Bet-Lechem Półfinał
Matt Mietek Szcześniak & Kayah Raduj się świecie Półfinał
elf Mandaryna A spaceman came travelling Półfinał
obbie Basia Trzetrzelewska Angels blush Półfinał
MaRo Arka Noego Gore gwiazda Jezusowi Półfinał
MG 2007 Meller Piotr Rubik i Przyjaciele Biały śnieg i ty 1 74
Rosyjski Czajnik Kasia Stankiewicz Chciałabym być aniołem 2 70
Tymuch Ania Szarmach Radość dzielenia 3 70
Bzyk15 Long & Junior Świąteczny czas Półfinał
Jonatan Anita Lipnicka Winter song Półfinał
SOSNOWSKI Olga Radwan Narodziny Dyskwalifikacja
Ciastek Piasek & Mietek Szcześniak &
Jakub Badach & Andrzej Lampert
Kolęda dwóch serc Dyskwalifikacja
Larian Roan Ten zimowy czas Dyskwalifikacja
MG 2008 Scott Why Not? On christmas day 2 100
Zakrześ Kasia Kowalska Magia tych świąt Półfinał
Reuters Paulla Kolęda dla Ciebie Półfinał
BzyK Katarzyna Skrzynecka Gwiazdki blask Półfinał
Meller Hania Stach Pada śnieg Półfinał
Sakuak Nelgonsom Lady Pank Święta Święta Półfinał
Maiba Gosia Andrzejewicz Magia świąt Półfinał
Europejskie Puchary Pryma Voce Dzieciak w aureoli Półfinał
Tymuch Ewelina Flinta Mikołaj jedzie tu już Półfinał
marcinsek Pospieszalscy & Justyna Steczkowska Kolęda płynie z wysokości Półfinał
MG 2009 Dariosk Isis Gee Christmas Angel 1 81
Gordon Kayah Ding Dong 2 78
Peterek Isis Gee Jezus Malusieńki Półfinał
Meller Majka Jeżowska Kochany Panie Mikołaju Półfinał
Tymuch Marysia Sadowska Wracaj Półfinał
Jonatan Anita Lipnicka Zimy czas Dyskwalifikacja
Antonio Feel Gdy Wigilia jest Dyskwalifikacja
MG 2010 MaRo Różni Wykonawcy Czekam Już Rok 1 105
Peterek Sławek Bieniek Otwórz Drzwi 15 38
Aśka Irena Jarocka Ponieważ Znów Są Święta 24 21
Włodek Zbigniew Preisner Kolęda Dla Piotra 25 19
MG 2011 Roberto Isis Gee To Hold You At Christmas 11 56
Meller Smerfne Hity Dzyń, Dzyń, Dzyń 12 49
Scott Różni Wykonawcy Pocztówka do Świętego Mikołaja 18 32
Kinn Czerwone Gitary Dzień jeden w roku Dyskwalifikacja
MG 2012 Thomas Katarzyna Skrzynecka Oszaleli Anieli 8 63
Meller Anna Jurksztowicz Zima lubi dzieci 16 45
MG 2013 Brak udziału
MG 2014 Peterek Beata Rybotycka & Zbigniew Preisner Kolęda Dla Nieobecnych 17 44
MaRo Beata Rybotycka Całą Noc Padał Śnieg 19 38
MG 2015 MaRo Margaret & The Voice of Poland 2015 Coraz bliżej Święta 2 86
Euro Eleni Maleńka Przyszła Miłość 8 58
Sosnowski TGD & Jakub Badach Mario, czy już wiesz 9 57
Meller Majka Jeżowska & De Mono Chcę z Tobą spędzić święta 16 20

Udział w Virtuala Konkurso Kanzono Edytuj

Polska w
Virtuala Konkurso Kanzono
Ilość piosenek
ogółem
6
Ilość piosenek
w finałach
1
Zwycięstwa 0
Medale 0
Złoto 0 Srebro 0 Brąz 0
Debiut 1. VKK
Ostatni raz 4. VKK
Najlepszy wynik 1. VKK
Najlepsze miejsce 6
Najgorszy wynik 2., 3., 4. VKK
Najgorsze miejsce Półfinał
Edycja Uczestnik Wykonawca Piosenka Punkty Miejsce
1. VKK Meller Joanna Liszowska Pani Capuletti 103 6
India Beata Kozidrak Między brzegami Półfinał
2. VKK Sharkan Agnieszka Dygant Ziuta z Krosna Półfinał
3. VKK macieQ Natalia Lesz Power of attraction Półfinał
4. VKK Barchanek Shout Tylko dla Ciebie Półfinał
Ka(L)i Kabaret OTTO Bezludna wyspa Półfinał











Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki